Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Το πανόραμα των προκριματικών ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Δείτε το πανόραμα της Α’ φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, στην Ευρώπη.

Μετέχουν 32 ομάδες χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των 4 ομάδων.

Προκρίνονται στη Β’ προκριματική φάση οι τρεις πρώτοι κάθε ομίλου.

Στη Β’ φάση σχηματίζονται όμιλοι των έξι ομάδων.

Ο όμιλος της Ελλάδας (2ος) διασταυρώνεται με τον 1ο στον οποίο βρίσκονται οι Σερβία, Σλοβακία, Βέλγιο, Λετονία.

Αντίστοιχα ο 3ος όμιλος διασταυρώνεται με τον 4ο, ο 5ος με τον 6ο και ο 7ος με τον 8ο.

Κάθε ομάδα από τις τρεις που θα προκριθούν από κάθε όμιλο, μεταφέρει τα αποτελέσματα της Α’ φάσης και δίνει έξι αγώνες με τις τρεις του άλλου ομίλου, εντός κι εκτός έδρας.

Οι τρεις πρώτοι των ομίλων της Β’ φάσης προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα τρία “παράθυρα” της δεύτερης φάσης των ομίλων θα γίνουν 22-30 Αυγούστου 2022, 7-15 Νοεμβρίου 2022 και 20-28 Φεβρουαρίου 2023.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο διεξάγεται σε τρεις χώρες, Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία από 25 Αυγούστου έως 10 Σεπτεμβρίου 2023.

 

1ος Όμιλος

1η αγωνιστική 

25/11/2021 Σλοβακία-Βέλγιο 57-83

25/11/2021 Σερβία-Λετονία 101-100

2η αγωνιστική

28/11/2021 Βέλγιο-Σερβία 73-69

29/11/2021 Λετονία-Σλοβακία 82-74

3η αγωνιστική

25/02/2022 Βέλγιο-Λετονία 65-66

25/02/2022 Σερβία-Σλοβακία 75-63

4η αγωνιστική 

28/02/2022 Σλοβακία-Σερβία 63-71

28/02/2022 Λετονία-Βέλγιο 68-63

5η αγωνιστική

30/06/2022 21:30 Βέλγιο-Σλοβακία

30/06/2022 19:30 Λετονία-Σερβία

6η αγωνιστική

03/07/2022 19:00 Σλοβακία-Λετονία

03/07/2022 22:00 Σερβία-Βέλγιο

Η βαθμολογία  

  1. Σερβία 3-1 7
  2. Λετονία 3-1 7
  3. Βέλγιο 2-2 6
  4. Σλοβακία 0-4 4

 

2ος Όμιλος

1η Αγωνιστική

(25/11/2021)

Μ.Βρετανία-Ελλάδα 78-69

2η Αγωνιστική

(28/11/2021)

Τουρκία-Μ.Βρετανία 84-67

3η Αγωνιστική

(25/02/2022)

Ελλάδα-Τουρκία 72-71

4η Αγωνιστική

(28/02/2022)

Τουρκία-Ελλάδα 67-76

5η Αγωνιστική

(30/06/2022)

(20:00) Ελλάδα-Μ.Βρετανία

 

6η   Αγωνιστική

(03/07/2022)

(18:00) Μ.Βρετανία-Τουρκία

 

Η βαθμολογία

  1. Ελλάδα 2-1 5
  2. Τουρκία 1-2 4
  3. Μεγάλη Βρετανία 1-1 3

*H Λευκορωσία, που ήταν στον όμιλο, αποβλήθηκε και οι αγώνες της δεν μετράνε.

3ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

25/11/2021 Σουηδία-Φινλανδία 72-62

25/11/2021 Κροατία-Σλοβενία 74-76

2η αγωνιστική

28/11/2021 Φινλανδία-Κροατία 77-71

28/11/2021 Σλοβενία-Σουηδία 94-89

3η αγωνιστική

25/02/2022 Φινλανδία-Σλοβενία 86-76

25/02/2022 Κροατία-Σουηδία 64-70

4η αγωνιστική 

28/02/2022 Σλοβενία-Φινλανδία 79-83

28/02/2022 Σουηδία-Κροατία 98-105 (β’ παρ.)

5η αγωνιστική

30/06/2022 18:30 Φινλανδία-Σουηδία

30/06/2022 21:15 Σλοβενία-Κροατία

6η αγωνιστική

03/07/2022 18:00 Σουηδία-Σλοβενία

03/07/2022 21:00 Κροατία-Φινλανδία

Η βαθμολογία  

  1. Φινλανδία 3-1 7
  2. Σλοβενία 2-2 6
  3. Σουηδία 2-2 6
  4. Κροατία 1-3 5

 

4ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

25/11/2021 Ισραήλ-Πολωνία 69-61

25/11/2021 Γερμανία-Εσθονία 66-69

2η αγωνιστική

28/11/2021 Εσθονία-Ισραήλ 69-79

29/11/2021 Πολωνία-Γερμανία 69-72

3η αγωνιστική

25/02/2022 Ισραήλ-Γερμανία 67-71

25/02/2022 Εσθονία-Πολωνία 75-71

4η αγωνιστική 

28/02/2022 Πολωνία-Εσθονία 70-68

28/02/2022 Γερμανία-Ισραήλ 84-80

5η αγωνιστική

30/06/2022 21:30 Πολωνία-Ισραήλ

30/06/2022 19:00 Εσθονία-Γερμανία

6η αγωνιστική

03/07/2022 19:00 Γερμανία-Πολωνία

03/07/2022 20:30 Ισραήλ-Εσθονία

Η βαθμολογία  

  1. Γερμανία 3-1 7
  2. Ισραήλ 2-2 6
  3. Εσθονία 2-2 6
  4. Πολωνία 1-3 5

 

5ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

26/11/2021 Πορτογαλία-Ουγγαρία 75-81

26/11/2021 Γαλλία-Μαυροβούνιο 73-67

2η αγωνιστική

29/11/2021 Ουγγαρία-Γαλλία 54-78

29/11/2021 Μαυροβούνιο-Πορτογαλία 83-69

3η αγωνιστική

24/02/2022 Ουγγαρία-Μαυροβούνιο 67-83

24/02/2022 Γαλλία-Πορτογαλία 94-56

4η αγωνιστική 

27/02/2022 Μαυροβούνιο-Ουγγαρία 84-88

27/02/2022 Πορτογαλία-Γαλλία 56-69

5η αγωνιστική

01/07/2022 19:00 Ουγγαρία-Πορτογαλία

01/07/2022 20:00 Μαυροβούνιο-Γαλλία

6η αγωνιστική

04/07/2022 21:00 Πορτογαλία-Μαυροβούνιο

04/07/2022 21:30 Γαλλία-Ουγγαρία

Η βαθμολογία  

  1. Γαλλία 4-0 6
  2. Μαυροβούνιο 2-2 6
  3. Ουγγαρία 2-2 6
  4. Πορτογαλία 0-4 4

 

6ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

26/11/2021 Λιθουανία-Βουλγαρία 89-69

26/11/2021 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Τσεχία 97-70

2η αγωνιστική

29/11/2021 Τσεχία-Λιθουανία 66-74

29/11/2021 Βουλγαρία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 75-85

3η αγωνιστική

24/02/2022 Βουλγαρία-Τσεχία 79-70

24/02/2022 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Λιθουανία 77-78

4η αγωνιστική 

27/02/2022 Τσεχία-Βουλγαρία 83-80

27/02/2022 Λιθουανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 77-56

5η αγωνιστική

01/07/2022 21:00 Τσεχία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

01/07/2022 19:00 Βουλγαρία-Λιθουανία

6η αγωνιστική

04/07/2022 19:30 Λιθουανία -Τσεχία

04/07/2022 21:00 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Βουλγαρία

Η βαθμολογία 

  1. Λιθουανία 4-0 8
  2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-2 6
  3. Βουλγαρία 1-3 5
  4. Τσεχία 1-3 5

 

7ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

26/11/2021 Γεωργία-Ουκρανία 88-83

26/11/2021 Β.Μακεδονία-Ισπανία 65-94

2η αγωνιστική

29/11/2021 Ουκρανία-Β.Μακεδονία 78-61

29/11/2021 Ισπανία-Γεωργία 89-61

3η αγωνιστική

24/02/2022 Γεωργία-Β.Μακεδονία 91-70

24/02/2022 Ισπανία-Ουκρανία 88-74

4η αγωνιστική 

27/02/2022 Β.Μακεδονία-Γεωργία 65-79

(Αναβλήθηκε) Ουκρανία-Ισπανία

5η αγωνιστική

01/07/2022 19:00 Ουκρανία-Γεωργία

01/07/2022 20:30 Ισπανία-Β.Μακεδονία

6η αγωνιστική

04/07/2022 19:00 Β.Μακεδονία-Ουκρανία

04/07/2022 18:00 Γεωργία-Ισπανία

Η βαθμολογία 

  1. Γεωργία 3-1 7
  2. Ισπανία 3-0 6
  3. Ουκρανία 1-2 4
  4. Β.Μακεδονία 0-4 4

 

8ος Όμιλος 

1η αγωνιστική 

26/11/2021 Ολλανδία-Ισλανδία 77-79

2η αγωνιστική

29/11/2021 Ιταλία-Ολλανδία 75-73

3η αγωνιστική

24/02/2022 Ισλανδία-Ιταλία 107-105 (β’ παρ.)

4η αγωνιστική 

27/02/2022 Ιταλία-Ισλανδία 95-87

5η αγωνιστική

01/07/2022 23:00 Ισλανδία-Ολλανδία

6η αγωνιστική

04/07/2022 20:30 Ολλανδία-Ιταλία

Η βαθμολογία 

 

  1. Ιταλία 2-1 5
  2. Ισλανδία 2-1 5
  3. Ολλανδία 0-2 2

Πηγή  allstarbasket.gr

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ