Connect with us

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Το Ανατόλια-ΑΣ Καστοριάς με τη ματιά του Νίκου Καραμανλή

Μια τεράστια σημασίας νίκη με πολλαπλά οφέλη, σε βαθμολογικό, αγωνιστικό και ψυχολογικό επίπεδο, πανηγύρισε ο Α.Σ. Καστοριάς – άροσις, ο οποίος επικράτησε για την 5η Αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Κολλέγιο Ανατόλια» της τοπικής ομάδας με σκορ 62-67. Τούτη ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη των Καστοριανών, πρώτη εκτός έδρας και τρίτη συνολικά (3-2) που τους φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή ενός αμφίρροπου μέχρι στιγμής ομίλου της κατηγορίας.

𝚻𝚨𝚱𝚲𝚬𝚰𝚫𝚰𝚨 𝚻𝚮𝚺 𝚴𝚰𝚱𝚮𝚺

Ότι «έχτιζαν» στο πρώτο ημίχρονο του ματς οι «γουναράδες» (27-29) πήγαν να το «γκρεμίσουν» στο δεύτερο και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο (24-15 το επιμέρους σκορ). Στην τελευταία περίοδο όμως το συγκρότημα του κόουτς Γιώργου Καραταγλίδη αφυπνίστηκε και με εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση (11-23) «άλωσε» το Κλειστό του Ανατόλια.

Όταν κρατάς τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Πέτρο Βελισσαρίου στους 11 πόντους, από τους 23,5 κατά μέσο όρο που πετύχαινε προ του ματς, αυτόματα βάζεις τις βάσεις του να κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα μια ομάδα όπως το Ανατόλια, που μέτραγε 80 πόντους κατά μ.ό. στην έδρα του.

Τα επιμέρους σκορ ανά δεκάλεπτο:

Α’ 17-14 | Β’ 10-15 | Γ’ 24-15 | Δ’ 11-23

𝚶 𝚱𝚶𝚸𝚼𝚽𝚨𝚰𝚶𝚺

Αν υπήρχε η δυνατότητα απονομής πραγματικού βραβείου για τον κορυφαίο των ματς, έτσι όπως το πάει το πράγμα ο Ερμίρ Χότζα θα έπρεπε να δημιουργήσει στο σπίτι του έναν έξτρα χώρο για να τα φιλοξενήσει, καθώς συνεχίζει το κρεσέντο των εξαιρετικών του εμφανίσεων σε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού. Προσοχή όμως Ερμίρ! Επέστρεψε ο Χριστόφορος Τερσενίδης και ο ανταγωνισμός, προς όφελος των παικτών και του συλλόγου, μεγαλώνει.

𝚶𝚰 𝚺𝚱𝚶𝚸𝚬𝚸𝚺

Πλέον δεν είναι είδηση ότι για 5ο συνεχόμενο ματς ο Ερμίρ Χότζα πετυχαίνει διψήφιο αριθμό πόντων. Τούτη τη φορά μέτρησε 18 με 1 τρίποντο, με τον Χριστόφορο Τερσενίδη, που τόσο πολύ έλλειψε τις πρώτες αγωνιστικές, να ακολουθεί με 11.

𝚻𝚶 «𝚷𝚸𝛀𝚻𝚶𝚺𝚬𝚲𝚰𝚫𝚶» 𝚻𝚶𝚼 𝚳𝚨𝚻𝚺

ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ «ΔΑΣΚΑΛΟ» ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ

“Δίδαξε μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο 10λεπτο ο Α.Σ. Καστοριάς και γύρισε «τούμπα» το ματς”

𝚮 𝚬𝚷𝚶𝚳𝚬𝚴𝚮 𝚳𝚬𝚸𝚨

Κάθε «διπλό» για να έχει αξία οφείλεις στο αμέσως επόμενο παιχνίδι στο σπίτι σου να επικρατήσεις. Οι συνθήκες για να το πράξουν οι Καστοριανοί τούτο φαντάζουν ιδανικές, 2 νίκες στη σειρά, τρεις (3) στα 4 πιο πρόσφατα ματς και το απόλυτο των νικών στου «Δημήτρης Διαμαντίδης» των τειχών. Αντίπαλος, ο φιλόδοξος Φιλαθλητικός Αριδαίας, έμπειρος και δυνατός, αλλά που διανύει αντίθετη πορεία, 2 ήττες στη σειρά και μόλις 2 νίκες σε 5 ματς.

𝚻𝚶 𝚽𝚼𝚲𝚲𝚶 𝚨𝚪𝛀𝚴𝚶𝚺

Ανατόλια – Α.Σ. Καστοριάς 62-67

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-29, 51-44, 62-67

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Χότζα 18 (1), Μπέγος 6 (1), Δαραβίγκας, Παπαμαργαρίτης 5 (1), Βλάχος 8 (2), Τερσενίδης 11, Καλαϊτζίδης 2, Κέδρος 5 (1), Δημητρόπουλος, Ξάνθης, Κορομπίλιας 6, Παπαδημητρίου 6 (2).

𝚮 𝚪𝚴𝛀𝚳𝚮 𝚻𝚶𝚼 𝚱𝚨𝚺𝚻𝚶𝚸𝚨

Τα ματς κερδίζονται από την άμυνα και όταν ο  Α.Σ. Καστοριάς – άροσις ένιωσε ότι χάνει το έδαφος κάτω απ’ τα πόδια του πείσμωσε, έβγαλε εγωισμό και χαρακτήρα (ανατροπή), πάθος (άμυνα) και αποφασιστικότητα (επίθεση), γύρισε το ματς και διεύρυνε την εξαιρετική παράδοση κόντρα στο Ανατόλια (6 νίκες – 1 ήττα). Μια σπουδαία νίκη από κάθε άποψη που κατατάσσει την ομάδα μας στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Αν θέλει να διατηρηθεί σε αυτά… οφείλει να έχει το κεφάλι χαμηλά.