Connect with us

ΕΚΑΣΔΥΜ

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία των Ανδρών της ΕΚΑΣΔΥΜ (16/17 Απριλίου)

Ματσάρα έγινε χθες ανάμεσα σε Εθνικό Κοζάνης και Λασσάνη. Ο Εθνικός πήρε μια σημαντική νίκη (61-56) με το σπαθί του και υποχρέωσε την ομάδα του Πατσώνα στην πρώτη της φετινή ήττα, βάζοντας φωτιά από νωρίς στη Β’ φάση του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας από το ξεκίνημα του ήταν ντέρμπι, με τις ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ, ενώ η εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχόμενες. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 13-9 αλλά Μαλούτας και Μακρής με διαδοχικά καλάθια έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, με το δεκάλεπτο να κλέινει με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λασσάνης πήρε μία μικρή διάφορα, με τους παίκτες του Γιάννη Μήτσιαλου να ισοφαρίζουν, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο 30-30.

Στο τρίτο ο Εθνικός πέρασε προσωρινά μπροστά αλλά ο Λασσάνης ήταν πιο εύστοχος και με καλύτερες επιλογές έφτασε την διαφορά στο μάξιμουμ (43-51) στα 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Κάπου εκεί ο Εθνικός αντέδρασε και με μπροστάρη τον Παύλο Τοπάλι, που έκανε μεγάλη εμφάνιση, σημειώνοντας 8 πόντους και με ένα τρίποντο του Μπίγγα το σκορ έγινε 54-51!

Ο Τοπάλι συνέχισε τον επιθετικό του οίστρο πετυχαίνοντας ακόμα ένα καλάθι και έκανε το 58-53 στο 1.17 πριν το τέλος. Ο Μαλούτας με ένα τρίποντο μείωσε στους δύο, αλλά ένα τρίποντο του Παπαντίνα έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα δίνοντας την νίκη στο Εθνικό.

Στην Μεσοποταμία ο τοπικός ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και πήρε άνετα την νίκη με 75-47. Το Άργος ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και παράμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα πλέον.

Στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 7-9 η Αναγέννηση Σερβίων πήρε μια εύκολη εντός έδρας νίκη απέναντι στο Βελβεντο με 73-53, ενώ για τις θέσεις 10-11 η Ελπίδα Περδίκκα απέδρασε με το διπλό από την Κοζάνη κερδίζοντας την Δύναμις 69-60.