Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας Πατρών-Ηρακλής Κοζάνης 58-42 Ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα ο Ηρακλής απέναντι στους πρωταθλητές

Ξεκίνησε το 49ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στην Καρδίτσα με τον Ηρακλή Κοζάνης να αντιμετωπίζει στο πρώτο παιχνίδι την περσινή πρωταθλήτρια ομάδα του Προμηθέα Πατρών.

Να θυμίσουμε πως στην ομάδα της Πάτρας αγωνίζεται ο Νίκος Σοιλεμετζίδης που πήρε μεταγραφή από τον Ηρακλή Κοζάνης και είχε τη χαρά να συναντήσει τους πρώην συμπαίκτες του!

Οι Κοζανίτες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 6-2 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 8-8, με τον Τοπάλη να κρατάει κοντά στο σκορ την ομάδα, πετυχαίνοντας 4 πόντους. Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο, με τον κόουτς Μιχάλη Ασβεστά να βρίσκει λύσεις απέναντι στον Προμηθέα, ενώ ένα άστοχο σουτ του Φραντζή και ένα γκολ φάουλ του Σοιλεμετζιδη έκανε το σκορ 17-10.

Στο τέλος του δεκαλέπτου ένα buzzer beater τρίποντο του Μητσιάνη έκανε το 17-13.

Στην έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, δύο βολές του Μητσιάνη, που μπήκε ζεστός, έκαναν το 19-15, με τον Προμηθέα να ανεβάζει στροφές και με δύο διαδοχικά καλάθια να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με οκτώ πόντους και να κάνει το 23-15.

Ο κόουτς Σκροπολίθας με rotation ανακάτεψε την τράπουλα, προσπαθώντας να πάρει διαφορά στο σκορ, αλλά η αστοχία και οι λάθος επιλογές των παικτών του, κράτησαν κοντά τον Ηρακλή στο 23-18.

Δύο βολές του Νίκου Σοιλεμετζιδη έκαναν το 25-18 για τον Προμηθέα, αλλά η άμεση απάντηση με δύο βολές και ένα τρίποντο του Μητσιάνη, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι με 25-23 απέναντι στους πρωταθλητές, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Προμηθέα ενώ ένα τρίποντο του Στιάπη έκανε το 29-26. Στην επόμενη φάση, γκολ φάουλ από τον Πρέκα και 32-26 ενώ ένα τρίποντο του Τοπάλη κρατάει κοντά τον Ηρακλή με 32-29, ο οποίος ισοφαρίζει με μεγάλο τρίποντο του Στιάπη σε 32-32.

Ο Προμηθέας πίεζε σε ολόκληρο το γήπεδο τους παίκτες του Ηρακλή, αλλά δεν βρήκε τις λύσεις που ήθελε, με την άμυνα των Κοζανιτών να βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ στο 36-33 και δύο καλάθια του Σοιλεμετζίδη ανεβάζουν τη διαφορά στους έξι (40-34).

Νέο τρίποντο του Στιάπη και 40-37, με 14 πόντους του παίκτη του Ηρακλή, που είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με απίθανο καλάθι του Νίκου Σοιλεμετζίδη στο 42-37, με τον Κοζανίτη παίκτη του Προμηθέα να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 15 πόντους.

Στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου ο Πρέκας με ένα δίποντο, ένα κόψιμο και ένα τρίποντο έκανε το 47-37 για τον Προμηθέα.

Αρκετά λάθη των Κοζανιτών από την κούραση, ένα τρίποντο του Σοιλεμετζιδη, που ήταν σε μεγάλη μέρα, ανέβασε τη διαφορά στους 12 ενώ η πίεση του Προμηθέα και οι λάθος επιλογές των παικτών του Ηρακλή έφερε τη διαφορά στο 56-40.

Το ματς είχε ήδη κριθεί 2 λεπτά πριν το τέλος, με τον Μιχάλη Ασβεστά να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά της ομάδας.

Το σκορ τελικά έκλεισε στο 58-42 με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στην ομάδα της Πάτρας και τους Κοζανίτες να μένουν ικανοποιημένοι για τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Κοζάνης ο Στιάπης με 14 πόντους και τους Τοπάλη και Μητσιάνη να ακολουθούν με 13, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Σοιλεμετζίδης με 18 πόντους και τους Βλάση και Πρέκας να έχουν από 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-13, 25-23, 42-37, 58-42

Διαιτητές:  Χατζηχαρίσης-Παπαδόπουλος Χρ.

Προμηθέας Πάτρας (Σκροπολίθας): Βλάσσης 12, Πρίφτι 2, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 4, Ρουμελιώτης 10(11ρ.), Σοϊλεμετζίδης 18(1τρ., 11ρ.), Καούρης, Κονδύλης, Αποστόλου, Πρέκας 12(1), Χωματάς, Τσίρος.

Ηρακλής Κοζάνης (Ασβεστάς): Αργυρόπουλος 2, Κουζιάκης, Γκατζιούφας, Κηπουρίδης, Τοπάλης 13(1), Σακκούλας, Πεγιάδης, Μητσιάνης 13(2), Φραντζής, Στιάπης 14(3), Φαρμάκης, Τσέπουρας.

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική του αγώνα

Δηλώσεις:

Βασίλης Σκροπολίθας (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Ανταπεξήλθαμε στην κακή μας αρχή και πήραμε την πρώτη μας νίκη. Συνεχίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι».

Νίκος Σοϊλεμετζίδης (παίκτης Προμηθέα Πάτρας): «Ήταν το πρώτο μας παιχνίδι στο τουρνουά. Καταφέραμε να πετύχουμε την πρώτη μας νίκη. Το μυαλό μας είναι πλέον στον αυριανό αγώνα με το Ηράκλειο».

Μιχάλης Ασβεστάς (προπονητής Ηρακλή Κοζάνης): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα που κέρδισε δίκαια. Τους εύχομαι τα καλύτερα στη συνέχεια. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους  παίκτες της ομάδας μου για την υπερπροσπάθειά τους. Πιστεύω ότι και στη συνέχεια θα είμαστε εξίσου ανταγωνιστικοί και θα παλέψουμε όλα τα ματς».

Γιώργος Στιάπης (παίκτης Ηρακλή Κοζάνης): «Προσπαθήσαμε και τρία δεκάλεπτα ήμασταν κοντά στο σκορ. Μετά μίλησε η κούραση, αλλά παρόλα αυτά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου. Πάμε για το επόμενο παιχνίδι».