Connect with us

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΠΕΚΙΝΟ 2022: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών

Σε τέσσερις ημέρες είναι η έναρξη των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου και την Ελλάδα θα αντιπροσωπεύσουν πέντε αθλητές.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Πρώτη παρουσία για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2022 θα είναι η Μαρία Ελένη Τσιόβολου, που στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιάδα, θα αγωνιστεί στο αλπικό σκι στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης Rum 1, ενώ την ίδια μέρα θα αγωνιστεί και στο Rum 2. Παρακάτω βρίσκεται αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων, με βάση την πρώτη τους εμφάνιση στα προκριματικά.

ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Αλπικό σκι

10:15-11:55 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 1 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

13:35-15:50 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 2 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

ΤΡΙΤΗ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Δρόμοι αντοχής

16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Απόστολος Αγγελής

16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Μαρία Ντάνου

16:00-17:35 – Προκριματικός σπριντ δρόμων αντοχής – Νεφέλη Τίτα

18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Απόστολος Αγγελής

18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Μαρία Ντάνου

18:30-20:00 – Σπριντ δρόμων αντοχής (εφόσον προκριθεί) – Νεφέλη Τίτα

ΤΕΤΑΡΤΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Αλπικό σκι

10:15-11:50 – Τεχνική κατάβαση Rum 1 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

13:45-15:40 – Τεχνική κατάβαση Rum 2 – Μαρία Ελένη Τσιόβολου

ΠΕΜΠΤΗ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Δρόμοι αντοχής

15:00-16:40 – 10χλμ κλασική τεχνική – Μαρία Ντάνου

15:00-16:40 – 10χλμ κλασική τεχνική – Νεφέλη Τίτα

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Αλπικό σκι

10:15-12:15 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 1 – Ιωάννης Αντωνίου

13:45-16:00 – Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση Rum 2 – Ιωάννης Αντωνίου

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Αλπικό σκι

10:15-12:10 – Τεχνική κατάβαση Rum 1 – Ιωάννης Αντωνίου

13:44-15:50 – Τεχνική κατάβαση Rum 2 – Ιωάννης Αντωνίου

  • Δρόμοι αντοχής

17:00-18:30 – Προκριματικός ομαδικού σπριντ κλασική – Μαρία Ντάνου

17:00-18:30 – Προκριματικός ομαδικού σπριντ κλασική – Νεφέλη Τίτα

19:00-20:20 – Τελικός ομαδικού σπριντ κλασική (εφόσον προκριθεί) – Μαρία Ντάνου

19:00-20:20 – Τελικός ομαδικού σπριντ κλασική (εφόσον προκριθεί) – Νεφέλη Τίτα

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Δρόμοι αντοχής

14:00-16:45 – 50χλμ ελεύθερη τεχνική – Απόστολος Αγγελής

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

  • Δρόμοι αντοχής

14:30-16:40 – 30χλμ ελεύθερη τεχνική – Μαρία Ντάνου

Πηγή sportsfeed.gr

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ