Connect with us

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Ο χάρτης της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2022-23 (28/6)

Η εικόνα του πρωταθλήματος της τέταρτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας μετά και τις ανακατανομές της ΕΟΚ

Μετά την επίσημη ανακατανομή των ομάδων εξ Αθήνας και εξ Θεσσαλονίκης, η οποία ολοκληρώθηκε σήμερα το μεσημέρι (28/6 – 13:30) στα γραφεία της ΕΟΚ, αλλά και των όσων ήδη γνωρίζαμε για το νέο πρωτάθλημα, ο χάρτης της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2022-2023 έχει ολοκληρωθεί σε μεγάλο βαθμό -με τις οικειοθελείς αποχωρήσεις ομάδων είτε από την τέταρτη τη τάξει εθνική κατηγορία είτε από τη Β’ Εθνική να αποτελούν το τελευταίο οχυρό για μια πλήρη εικόνα στα της λίγκας μαζί φυσικά με τα επερχόμενα μπαράζ κατάταξης στο Νότο και το Βορρά.

Αναλυτικά οι ομάδες της νέας σεζόν (2022-2023):

Παρέμειναν στη Γ’ (42):

  • Διαγόρας Ρόδου*
  • Εργοτέλης
  • Καλαμάτα
  • Παναχαϊκή
  • ΑΣΣ Αμαλιάδας
  • Γλαύκος
  • Δίων Κυπαρισσίας
  • Δάφνη*
  • ΒΑΟΛ
  • Ίκαρος Καλλιθέας
  • Πικέρμι
  • Κορωπί
  • ΑΟΦ Πορφύρας
  • ΦΟ Βροντάδου

 

  • Πεύκη*
  • ΚΑΠ
  • Νίκη Αμαρουσίου
  • Ελευθερία Μοσχάτου
  • ΑΟ Ερμιονίδας
  • Πέρα
  • ΑΟΚ Χαλανδρίου
  • Αλμυρός* (3)
  • Σοφάδες
  • Τρίκαλα
  • Αμπελώνας
  • Καναλάκι
  • Αγριά
  • Νίκαια 2012
  • Ναύαρχος Βότσης* (1)
  • Καστοριά
  • Αριστοτέλης Φλώρινας
  • Αριδαία
  • Αετοί Βέροιας
  • Ανατόλια
  • ΑΟΚ Βέροιας
  • Ιωνικός Ιωνίας* (2)
  • ΚΑΟΔ
  • Αρίων Ξάνθης
  • Ασπίδα Ξάνθης
  • Ελπίδα Αμπελοκήπων
  • Γαλάτιστα
  • Απόλλων Καλαμαριάς

*με αστερίσκο οι ομάδες που συμμετέχουν στους αγώνες κατάταξης (ο βαθμός κρίνει τη σειρά τους)

Από Β’ (16):

  • Αργοναύτης Ραφήνας (1ος όμιλος)
  • ΚΑΟΚ (1ος όμιλος)
  • ΑΕ Πεντέλης (1ος όμιλος)
  • Άρης Νίκαιας (2ος όμιλος)
  • Κρόνος Αγίου Δημητρίου (2ος όμιλος)
  • Μελίσσια (2ος όμιλος)
  • Μανδραϊκός (2ος όμιλος)
  • IBC Ιωάννινα (3ος όμιλος)
  • Τιτάνες Παλαμά (3ος όμιλος)
  • ΓΑΣ Μελίκη (3ος όμιλος)
  • Αρετσού Καλαμαριάς (4ος όμιλος)
  • ΓΑΣ Κομοτηνή (4ος όμιλος)
  • ΜΕΝΤ (4ος όμιλος)
  • ΚΑΟΧ Ευρώπη (4ος όμιλος)

Άνοδοι από τοπικά (17):

  • ΕΣΚΑΝΑ: Φοίνικας Πειραιά
  • ΕΣΚΑ: Νήαρ Ήστ και Ηλιούπολη
  • ΕΚΑΣΘ: Όλυμπος Κορδελιού και Βασιλικά
  • ΕΚΑΣΧ: Μουδανιά
  • ΕΚΑΣΚΕΜ: Κούπα Κιλκίς
  • ΕΚΑΣΔΥΜ: ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας
  • ΕΣΚΑ-Η: Έσπερος ΑΟΠΑ
  • ΕΣΚΑΚ: Πήγασος Άστρους
  • ΕΣΚΑΘ: Ανόρθωση
  • ΕΣΚΑΒΔΕ: Παραμυθιά
  • ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • ΕΚΑΣΚ: Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου
  • ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Καλαμάτα ’80
  • ΕΣΚΑΣΕ: Λοκρός Αταλάντης
  • ΤΕ ΧΙΟΥ, ΤΕ ΛΕΣΒΟΥ, ΤΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΚ. ΚΥΚΛΑΔΩΝ: Αιολικός

Αναλυτικά οι νέοι όμιλοι:

Νότος

1ος όμιλος (12 ομάδες)

  • Καλαμάτα
  • Γλαύκος
  • Έσπερος ΑΟΠΑ
  • ΚΑΟΚ
  • Πήγασος
  • Καλαμάτα ’80
  • Δίων Κυπ.
  • Σφήκα Αμαλιάδας
  • Παναχαϊκή
  • Ερμιονίδα
  • ΚΑΠ
  • Νήαρ Ηστ

2ος όμιλος (12 ομάδες)

  • Εργοτέλης
  • Αν. Αρκαλοχωρίου
  • Διαγόρας Ρόδου
  • Πέρα
  • Μελίσσια
  • Ηλιούπολη
  • Κορωπί
  • Κρόνος Αγίου Δημητρίου
  • ΑΟΚ Χαλανδρίου
  • ΑΕ Πεντέλης
  • ΑΟΦ Πορφύρας
  • Άρης Νίκαιας

3ος όμιλος (12 ομάδες)

  • ΒΑΟΛ
  • Αιολικός Μυτιλήνης
  • ΦΟ Βροντάδου
  • Νίκη Αμαρουσίου
  • Αργοναύτης Τρίγλιας/Ραφήνας
  • ΑΕ Πικερμίου
  • Φοίνικας Πειραιά
  • Μανδραϊκός
  • Ίκαρος Καλλιθέας
  • Ελευθερία Μοσχάτου
  • Πεύκη
  • Δάφνη

Βορράς

4ος όμιλος (12 ομάδες)

  • Αλμυρός
  • Σοφάδες
  • Τρίκαλα
  • Αμπελώνας
  • Καναλάκι
  • Αγριά
  • Νίκαια 2012
  • Ανόρθωση
  • Παραμυθιά
  • Λοκρός Αταλάντης
  • Τιτάνες Παλαμά
  • IBC

5ος όμιλος (12 ομάδες)

  • Καστοριά
  • Αριστοτέλης Φλώρινας
  • Αριδαία
  • Αετοί Βέροιας
  • ΑΟΚ Βέροιας
  • Κούπα Κιλκίς
  • ΠΑΟΚ Μεσ.
  • Μελίκη
  • Ιωνικός Ιωνίας
  • Αρετσού Καλαμαριάς
  • ΜΕΝΤ
  • Όλυμπος Κορδελιού

6ος όμιλος (13 ομάδες)

  • ΚΑΟΔ
  • Αρίων Ξάνθης
  • Ασπίδα Ξάνθης
  • ΑΟ Γαλάτιστας
  • ΚΑΟΧ Ευρώπη
  • ΓΑΣ Κομοτηνή
  • Μουδανιά
  • Ανατόλια
  • Ναύαρχος Βότσης
  • Απόλλων Καλαμαριάς
  • Βασιλικά Θεσσ.
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • Ελπίς Αμπελοκήπων

Νότος

  • ΑΟ Ερμιονίδας: 3ος όμιλος -> 1ος όμιλος
  • ΚΑΠ: 3ος όμιλος -> 1ος όμιλος
  • Εργοτέλης: 1ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • Διαγόρας Ρόδου: 1ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • Πέρα: 3ος όμιλος -> 2ος όμιλος
  • ΑΟΚ Χαλανδρίου: 3ος όμιλος -> 2ος όμιλος
  • ΒΑΟΛ: 2ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • ΦΟ Βροντάδου: 2ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • ΑΕ Πικερμίου: 2ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • Ίκαρος: 2ος όμιλος -> 3ος όμιλος
  • Δάφνη: 2ος όμιλος -> 3ος όμιλος

Βορράς

  • Ιωνικός Ιωνίας: 6ος όμιλος -> 5ος όμιλος
  • Ανατόλια: 5ος όμιλος -> 6ος όμιλος
  • Ναύαρχος Βότσης: 5ος όμιλος -> 6ος όμιλος

Πηγή basketblog.gr

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία Γ ΕΘΝΙΚΗ