Connect with us

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Κύπελλο – Γ’ Εθνική (Βορράς): Οι Σοφάδες πέρασαν από τον Αλμυρό – Ο Παλαμάς λύγισε δύσκολα το Κιλκίς

Μεγάλο ντέρμπι στο Βόλο! Οι εκ των φαβορί για την άνοδο από τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής στο Βορρά της Β’ ΓΣ Αλμυρού και ΓΣ Σοφάδων τέθηκαν αντιμέτωποι το απόγευμα της Κυριακής και χάρισαν ένα ατόφιο ντέρμπι… προοικονομίας στο κοινό τους, με τους Καρδιτσιώτες να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 79-69 -μαζί και ένα εισιτήριο για την 3η στροφή.

Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά μετά την ανάπαυλα, όταν οι γηπεδούχοι σκοράροντας μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο (10-19 επί μέρους σκορ) έμειναν αρκετά πίσω, και με τους Πελεκάνο και Πολίτη σε μέτρια για τα δεδομένα τους βραδιά (27 πόντοι αθροιστικά) δε μπόρεσαν ποτέ να πιέσουν ξανά τους φιλοξενούμενους -οι οποίοι αντίκρισαν τον Κακλαμάνο σε ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση, με τον έμπειρο άσο να σταματάει στους 19 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 40-45, 50-64, 69-79

Διαιτητές: Χρυσάφης-Τοπαλίδης

Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης 8(2), Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Πελεκάνος 12(1), Μασούρας 3(1), Παπούλιας 14, Γώγουλας, Τάσσος 13, Βαλαμούτης 2, Πολίτης 15(1).
Σοφάδες (Παππάς): Παππάς 15(2), Τσούκας, Παπαϊωάννου 8, Κακλαμάνος 19(5), Μουταρέλος 3(1), Θέος 17(2), Δίκαρος 8, Ζωϊτσάκος 10(2).

Αν και ζορίστηκε πολύ σπαταλώντας μια τεράστια διαφορά των 19 πόντων, η ομάδα των Τιτάνων Παλαμά λύγισε τελικά την ΚούΠα Κιλκίς στην Καρδίτσα με 83-70 και πέρασε στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου.

Ουσιαστικά, αν και η υπόθεση «πρόκριση» στην 3η αγωνιστική έμοιαζε πως είχε κριθεί ήδη από τις απαρχές της 2ης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι εκκινώντας με ένα ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 14-2 ξέφυγαν με 32-13 στο 14ο λεπτό και απέκτησαν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει της συνέχειας, οι Πόντιοι κάθε άλλο παρά τελειωμένοι ήταν!
Μάλιστα, μπαίνοντας με… φόρα στην 3η περίοδο (6-18 σερί) κατάφεραν όχι απλά να μειώσουν στο σκορ αλλά και να πλησιάσουν αρχικά στον πόντο με τρίποντο από τη γωνία (44-43) στο 25ο λεπτό και στη συνέχεια να ισοφαρίζουν μάλιστα σε 49-49 στο 29ο λεπτό!

Ωστόσο, οι Θεσσαλοί το πήραν προσωπικά στη συνέχεια και εκκινώντας με ένα τρομερό 12-0 την 4η και ύστατη περίοδο βρέθηκαν… ξαφνικά στο +12 (64-50), με την ΚούΠα να μένει δίχως επιθετική συγκομιδή στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου -ένα διάστημα κατά τα οποία δεχόταν όμως 4 πόντους ανά λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 38-25, 52-50, 83-70

Διαιτητές: Παζώλης, Γεωργούλης

Τιτάνες (Βαρδακούλης, Φλώρος): Τσούμας 13(1), Μάνος 2, Σαριμπαλίδης 27(6), Πασχάλης 4, Σφακιανός 5(1), Λάιος ,Μπουσκολίτης 5(1), Φαλιάκης 3(1), Λόλας 20, Αντώνιου, Αρχοντούλης 2, Κίτσιος 2.

Κου.Πα. (Θεοδωράκος): Παπαδόπουλος Σ. 5(1), Ημερίδης 7, Ποζίδης 2, Μιροσάβιτς, Θεογιάννης Φ. 3, Φιλιππίδης 2, Θεοδωράκος 19(5), Παπαδόπουλος Ι. 1, Μάτσκος, Σιδηρόπουλος 5, Θεογιάννης Β., Μανούσος 26(1).