Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύπελλο ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής σε Α’ – Β’ Κατηγορία (Α’ Φάση)

Πολύ όμορφα και συγκλονιστικά παιχνίδια έλαβαν χώρα το βράδυ της Δευτέρας (19/9) στον κόσμο της Α’ ΕΣΚΑ για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου της Ένωσης, με τους Πανελλήνιο, Εύνικο και Απόλλωνα Σμύρνης (εκτός έδρας) να φτάνουν σε τρεις αρκετά δύσκολες νίκες με μόλις +15 κοινής διαφοράς πόντων κόντρα σε Άγιους Αναργύρους, Σπόρτιγκ και Πολυνίκη, αντίστοιχα.
Ταυτόχρονα, οι Φίλιππος, Χολαργός, Αθηναϊκός και Θρακομακεδόνες έφτασαν σε πιο εύκολες σχετικά προκρίσεις στην 3η στροφή του θεσμού, εκεί όπου πλέον παραμένουν 7 ομάδες της εν λόγω κατηγορίας.

Από εκεί και πέρα, ενδιαφέροντα παιχνίδια είχαμε και στον κόσμο της Β’ ΕΣΚΑ, όπου οι ΠΑΟ Δόξα Βύρωνα και τα Γλυκά Νερά πέτυχαν τις νίκες τις ημέρες καθότι κατάφεραν να κερδίσουν τους αντιπάλους τους, ΟΚΑ Μεσογείων και Άγιο Νικόλαο Παλλήνης, αντίστοιχα, στο καλάθι με 73-71 και 60-58 (εκτός έδρας), αντίστοιχα!
Παράλληλα, στην 4η στροφή θα βρεθούν ακόμα και οι Άρης Πετρούπολης και Οίονας Αγίου Στεφάνου, ενώ απόψε (20/9) θα κριθεί και η ομάδα μεταξύ των Προμηθέα και Κιβωτού του κόσμου που θα φιλοξενήσει την Ολυμπιάδα Παπάγου.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως απόψε ολοκληρώνεται με 4 αναμετρήσεις (2 και 2) η τελική δυάδα στις Γ‘ και Δ’ ΕΣΚΑ, με τα παιχνίδια να είναι τα εξής:

Γ’ ΕΣΚΑ

ΑΟ Κρόνος Γέρακα – ΝΟ Σαρωνίδος 20:00
ΑΟΚ Σπάτων – ΑΟ Καρέα 21:45

Δ’ ΕΣΚΑ

Νίκη Αθηνών – ΑΠΕΣ Καπανδριτιου-Πολυδενδριου 21:00
ΑΟ Διονύσου – Νέοι ΓΣ Κορωπίου 22:00

 

Αναλυτικά:

Α’ ΕΣΚΑ – Α’ Φάση

1η αγωνιστική

ΑΠΣ Φίλιππος – ΠΚΑΟ Άμιλλα 70-52
ΓΣ Άρτεμις Αχαρνών – Πανελλήνιος 62-76
ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας – ΜΕΣ Μαραθώνος Αναγέννηση 60-54
Αθηναϊκός – ΚΑΟ Λυκόβρυσης 74-59

2η αγωνιστική (19/9)

Πανελλήνιος – ΓΣ Αγίων Αναργύρων 70-66
ΑΠΣ Φίλιππος – ΑΟ Γαλατσίου 76-64
Χολαργός – Κουκάκι 84-56
Εύνικος – Σπόρτιγκ 66-60
Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας – Απόλλων Σμύρνης 66-71
Αθηναϊκός – ΓΣ Κηφισιάς 63-50
ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας – ΑΟ Θρακομακεδόνων 63-72

Β’ ΕΣΚΑ – Α’ Φάση

1η αγωνιστική

ΠΟ Αγιου Θωμα – Κιβωτος του Κοσμου ΑΣΚ 67-73
ΟΙΟΝ Αγίου Στεφανου – ΑΕ Αιολος-Ταυρος 2006 68-61
ΟΦΗ Ηρακλειου – ΠΑΟ Δοξα Βυρωνος 65-73
ΓΑΟ Κουκουβαουνων – ΑΟ Αρης Πετρουπολης 58-72
Εκπ. “Ο Πλατων” – Βριλησσιακος ΑΟ 69-59
ΑΟΝ Παλατιανης – ΦΟ Τουφας 47-59
ΑΟ Αγίου Νικολαου Παλλ – Χαραυγιακος 66-58
ΓΣ Προμηθεας – ΑΟ Ολυμπιαδα Πετρουπολης 82-63

2η αγωνιστική

ΠΑΟ Δοξα Βυρωνος – ΦΟ Τούφας 20-0
ΛΦΜ Αχαρνής – Κούρος 20-0
Ίρις Πετρούπολης – Άρης Πετρούπολης 61-68
Εκπ. “Ο Πλατων” – Αναγέννηση Πετρούπολης 62-47
ΟΚΑ Μεσογείων – ΑΣ Τυφών 81-70
Νικηφόρος – Οίον Αγίου Στεφάνου 59-74
ΜΕΝ Ιλίου – ΑΟ Αγίου Νικολαου Παλλ 63-64
Γλυκά Νερά – Αθλητής 57-51
ΑΣ Ιωνικός – Ολυμπιάδα Παπάγου 54-68
Προμηθέας – Κιβωτός του κόσμου 20/9 – 22:00

3η αγωνιστική (19/9)

Προμηθέας ή Κιβωτός του κόσμου – Ολυμπιάδα Παπάγου –
ΛΦΜ Αχαρνής – Άρης Πετρούπολης 64-79
ΠΑΟ Δόξα Βύρωνος – ΟΚΑ Μεσογείων 73-71 παρ.
ΑΟ Αγίου Νικολαου Παλλ. – Γλυκά Νερά 58-60
Οίον Αγίου Στεφάνου – Εκπ. “Ο Πλατων” 63-50

 

Γ’ ΕΣΚΑ – Α’ Φάση

1η αγωνιστική

Ακαδημια Καλαθ/σης Περιστ. – ΑΟΚ Σπατων 0 – 20
ΑΕ Γκραβας Πατησιων – ΑΟ Κωφων 54 – 35
ΠΑΟ Θριαμβος Αθ. Δαφν. – ΑΟ Πρωτευς 57 – 52
ΝΟ Σαρωνιδος – ΑΟ Τριφυλλιακος Πολ. 56 – 41
ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθεριος – ΑΟ Κρονος Γερακα 60 – 70
ΓΣ Χαλανδριου – ΑΠΣ Οιωνος 37 – 47
ΓΣ Ωρωπου – ΕΣΝ Μακρης 103 – 62
ΑΟ Λαγονησιου – ΑΣ Παιανιας Κτησιφων 61 – 72
ΑΟ Καρεα – ΑΟ Αριων Αμαρουσιου 65 – 55
ΣΚ Άνοιξης – ΑΟ Λεοντειου 79 – 65
ΑΟ Ζευς Ερυθρου – ΠΑΚ Χαλανδριου 56 – 46
Υπεροχη Εξαρχειων – ΑΟ Φιλοθεης 65 – 73

2η αγωνιστική

ΑΟ Κρόνος Γέρακα – ΠΑΟ Θρίαμβος Αθ. Δαφν. 72-48
ΑΣ Παιανιας – Κτησιφών ΑΟ Φιλόθεης 75-68
ΣΚ Άνοιξης – ΑΟΚ Σπάτων 78-79
ΑΠΣ Οιωνός – ΑΕ Αχιλλεύς 70-63
ΑΕ Γκραβας Πατησιών – ΓΣ Ωρωπού 64-72
ΑΟ Άρτεμις – ΝΟ Σαρωνιδος 59-72
ΑΟ Καρεα – ΑΟ Ζευς Ερυθρού 60-36
ΑΟ Αμπελοκήπων – ΑΕΚ Περιστερίου 51-66

3η αγωνιστική

ΝΟ Σαρωνίδος – ΑΕΚ Περιστερίου 68-55
ΑΟ Κρόνος Γέρακα – ΑΣ Παιανίας Κτηφισών 90-66
ΑΟΚ Σπάτων – ΑΠΣ Οιωνός 72-57
ΑΟ Καρέα – ΓΣ Ωρωπού 86-71

4η αγωνιστική (20/9)

ΑΟ Κρόνος Γέρακα – ΝΟ Σαρωνίδος 20:00
ΑΟΚ Σπάτων – ΑΟ Καρέα 21:45

 

ΔΕΣΚΑ – Α’ Φάση

1η αγωνιστική

ΓΣ Άνοιξης 78 – Αναγεν. Ένωση Γκυζη Πολυγωνο 20 – 0
Ακαδημια 2008 – ΑΠΕΣ Καπανδριτιου-Πολυδενδριου 0 – 20
Αε Πετραλωνων – ΑΟ Περισσου 0 – 20
Εθνικός ΓΣ – ΑΟ Νεοι Βυρωνος 65 – 51
Κυψελιακος ΑΟ – ΓΣ Αριων 67 – 73
ΓΣ Κερατεας – ΑΕ Χωραφας 63 – 53
ΓΣ Παλληνης – ΑΣΟΧ “Φοιβος” 53 – 54
ΑΣ Προοπτικης – ΑΟ Μαιανδρος 65 – 76
ΑΣ Ροδοπολης – ΓΣ Πατησιων 56 – 51
ΑΟ Νηρευς – ΚΑΟ Εθνικος Ελλ/σων 52 – 39
ΑΟ Διονυσου – Οδυσσεας Αγ. Βαρβαρας 68 – 61
Νικη Αθηνων – ΑΠΣ Πηγασος 68 – 62
Ρουφ 80 – ΑΟ Εκαλης 35-62

2η αγωνιστική

ΓΣ Αριων – ΑΣΟΧ «Φοίβος» 61-75
ΑΟ Νικη Αθηνων – ΑΟ Εκάλης 73-71
ΓΣ Άνοιξης 78 – ΑΟ Μαιανδρος 82-81
Εθνικος ΓΣ – ΓΣ Κερατεας 59-32
ΑΟ Νηρευς – ΑΟ Περισσου 80-62
ΑΣ Αστερας Ν. Μακρης-Μαραθ. – Νέοι ΓΣ Κορωπιου 0-20
ΑΠΕΣ Καπανδριτιου-Πολυδενδριου – ΑΟ Ατταλος Καματερου 59-28
ΑΟ Διονυσου – ΑΣ Ροδοπολης 72-31

3η αγωνιστική

ΑΠΕΣ Καπανδριτιου-Πολυδενδριου – Εθνικος ΓΣ 61-51
Νέοι ΓΣ Κορωπιου – ΑΣΟΧ «Φοίβος» 85-68
ΑΟ Διονυσου – ΑΟ Νηρευς 68-62
ΓΣ Άνοιξης 78 – Νίκη Αθηνών 77-79

4η αγωνιστική (20/9)

Νίκη Αθηνών – ΑΠΕΣ Καπανδριτιου-Πολυδενδριου 21:00
ΑΟ Διονύσου – Νέοι ΓΣ Κορωπίου 22:00

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ