Connect with us

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ευρωλίγκα: Στη μάχη της πρόκρισης 3 ελληνικές ομάδες

Από την αύριο έως την Κυριακή, η Γλυφάδα, η Βουλιαγμένη και ο Εθνικός θα παλέψουν για ένα από τα δύο εισιτήρια του εκάστοτε ομίλου τους, για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τσάμπιονς λιγκ γυναικών πόλο, εκεί που θα συναντήσουν μεταξύ άλλων και τον Ολυμπιακό.

του Άρη Κατσίδη

Σε τρεις ομίλους των πέντε ομάδων και έναν των έξι ομάδων είναι το φορμάτ των προκριματικών του φετινού τσάμπιονς λιγκ γυναικών πόλο, στο οποίο υπάρχει μεγάλο Ελληνικό ενδιαφέρον. Υπενθυμιζουμε ότι οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ παίρνουν τα εισιτήρια για την επόμενη φάση, εκεί που έχει ήδη προκριθεί ο περσινός πρωταθλητής Ολυμπιακός (Ελλάδα), η Ντουναβιβαρόσι Φοισκολα (Ουγγαρία), η UVSE Βουδαπέστης (Ουγγαρία) και η Κίντεφ Κιρίσι (Ρωσία).
Αρχικά, στην Αθήνα θα διεξαχθεί το πρώτο γκρούπ,με την δις πρωταθλήτρια Γλυφάδα να συμμετέχει, ενώ θεωρείται τυπικά από τους πιο δύσκολους ομίλους, ενώ σε Βερολίνο και Πόρτο θα παίξουν οι δις πρωταθλήτρια Βουλιαγμένη και ο Εθνικός για τον τρίτο και τέταρτο όμιλο αντίστοιχα.

Όμιλοι γιούρολιγκ γυναικών πόλο για τα προκριματικά (18-21/11/2021)

Α’ ‘Ομιλος (Αθήνα) – Γλυφάδα (Ελλάδα), Ντιναμό Ουραλότσκα Ζλατούστ (Ρωσία), Τεράσα (Ισπανία), Βερόνα (Ιταλία), Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
To πρόγραμμα της Γλυφάδας:

  • Γλυφάδα-Ντιναμό Ουραλότσκα Ζλατούστ    Πέμπτη (18/11, 18:45)
  • Γλυφάδα-Τελ Αβίβ  Παρασκευή (19/11, 18:45)
  • Γλυφάδα-Βερόνα  Σάββατο (20/11, 11:45)
  • Γλυφάδα-Τερράσα   Κυριακή (21/11, 11:45)

Β’ ‘Ομιλος (Ρώμη) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία), Λιλ (Γαλλία), Ρόμα (Ιταλία), Μεντιτεράνι Μπαρτσελόνα (Ισπανία), Σίρενς Μάλτα (Μάλτα), Τετερού (Ολλανδία)

Γ’ Όμιλος (Βερολίνο) – Βουλιαγμένη (Ελλάδα), BVSC Ζούγκλο (Ουγγαρία), Νις (Γαλλία), Πεμπλισκίτο Πάντοβα (Ιταλία), Σπαντάου Βερολίνου (Γερμανία), Ματάρο (Ισπανία)
Οι αγώνες της Βουλιαγμένης:

  •   Βουλιαγμένη-BVSC Ζούγκλο  Πέμπτη (18/11, 17:30)
  •   Βουλιαγμένη-Πλεμπισκίτο Πάντοβα  Παρασκευή (19/11, 14:00)
  •   Βουλιαγμένη-Σπαντάου Βερολίνου Παρασκευή (19/11, 19:00)
  •   Βουλιαγμένη-Νις  Σάββατο (20/11, 15:00)

Βουλιαγμένη-Ματάρο    Κυριακή (21/11, 10:00)

Δ’ Όμιλος (Πόρτο) – Εθνικός Πειραιά (Ελλάδα), Σαμπαντέλ (Ισπανία), Κατάνια (Ιταλία), Πατσέντσε (Πορτογαλία), Ολιμπία Κοζίτσε (Σλοβακία).
To πρόγραμμα του Εθνικού:

  •  Εθνικός Πειραιά-Εκίπε Οριζόντε   Πέμπτη (18/11, 22:30)
  •  Εθνικός Πειραιά-Πατσένσε Παρασκευή (19/11, 12:00)
  •  Εθνικός-Σαμπαντέλ Σάββατο (20/11, 21:00)
  •  Εθνικός Πειραιά-Ολύμπια Κόζιτσε Κυριακή (21/11, 12:00)

ΠΗΓΗ sportsfeed.gr

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ