Connect with us

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Εθνική Ανδρών: Το πανόραμα του ομίλου της Α’ φάσης των προκριματικών

Δείτε το πανόραμα του 2ου ομίλου της Α’ φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, στον οποίο μετέχει η Εθνική Ελλάδας, με αντιπάλους τις Μ. Βρετανία, Λευκορωσία και Τουρκία.

Μετέχουν 32 ομάδες χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των 4 ομάδων.

Προκρίνονται στη Β’ προκριματική φάση οι τρεις πρώτοι κάθε ομίλου.

Στη Β’ φάση σχηματίζονται όμιλοι των έξι ομάδων.

Ο όμιλος της Ελλάδας (2ος) διασταυρώνεται με τον 1ο στον οποίο βρίσκονται οι Σερβία, Σλοβακία, Βέλγιο, Λετονία.

Κάθε ομάδα από τις τρεις που θα προκριθούν από κάθε όμιλο, μεταφέρει τα αποτελέσματα της Α’ φάσης και δίνει έξι αγώνες με τις τρεις του άλλου ομίλου, εντός κι εκτός έδρας.

Οι τρεις πρώτοι των ομίλων της Β’ φάσης προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα τρία «παράθυρα» της δεύτερης φάσης των ομίλων θα γίνουν 22-30 Αυγούστου 2022, 7-15 Νοεμβρίου 2022 και 20-28 Φεβρουαρίου 2023.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο διεξάγεται σε τρεις χώρες, Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία από 25 Αυγούστου έως 10 Σεπτεμβρίου 2023.

 

Α’ ΦΑΣΗ

Το πρόγραμμα του ομίλου της Ελλάδας

1η Αγωνιστική

(25/11/2021)

18:30 Λευκορωσία-Τουρκία 84-70

20:30 Μ.Βρετανία-Ελλάδα 78-69

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Λευκορωσία 1-0 2
  2. Μεγάλη Βρετανία 1-0 2
  3. Ελλάδα 0-1 1
  4. Τουρκία 0-1 1

 

2η Αγωνιστική

(28/11/2021)

17:00 Ελλάδα-Λευκορωσία (Nick Galis Hall, Novasports 4HD)

18:00 Τουρκία-Μ.Βρετανία (Novasports 5HD)

3η Αγωνιστική

(25/02/2022)

Ελλάδα-Τουρκία

Λευκορωσία-Μ.Βρετανία

4η Αγωνιστική

(28/02/2022)

Τουρκία-Ελλάδα

Μ.Βρετανία-Λευκορωσία

5η Αγωνιστική

(30/06/2022)

Ελλάδα-Μ.Βρετανία

Τουρκία-Λευκορωσία

6η   Αγωνιστική

(03/07/2022)

Μ.Βρετανία-Τουρκία

Λευκορωσία-Ελλάδα

 

Οι υπόλοιποι όμιλοι της Α’ φάσης

3ος Όμιλος: Σλοβενία, Κροατία, Φινλανδία, Σουηδία

4ος: Όμιλος: Γερμανία, Πολωνία, Ισραήλ, Εσθονία

5ος Όμιλος: Γαλλία, Μαυροβούνιο, Ουγγαρία, Πορτογαλία

6ος Όμιλος: Λιθουανία, Τσεχία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία

7ος Όμιλος: Ισπανία, Ουκρανία, Γεωργία, Β. Μακεδονία

8ος Όμιλος: Ιταλία, Ρωσία, Ολλανδία, Ισλανδία

Στη Β’ φάση παίζουν μαζί οι τρεις πρώτοι του 3ου ομίλου με εκείνους του 4ου, οι τρεις του 5ου με εκείνους του 6ου και οι τρεις του 7ου με εκείνους του 8ου.

Πηγή allstarbasket.gr

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Περισσότερα στη κατηγορία ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ