Connect with us

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ελλάδα – Λουξεμβούργο 29-16 Με Ρουμανία ο ημιτελικός το Σάββατο

Με το απόλυτο των νικών (4 στα 4) ολοκλήρωσε την Α’ φάση του ΕURO K20 η Εθνική Νέων που επιβλήθηκε του Λουξεμβούργου με 29-16 στη Βάρνα.
Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εξασφαλίσει από χθες την πρωτιά του Α’ ομίλου με τη μεγάλη του νίκη επί του Ισραήλ.

Έτσι το τεχνικό επιτελείο είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει αθλητές που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Η Ελλάδα χρειάστηκε ουσιαστικά μερικά λεπτά συγκέντρωσης για να γυρίσει το παιχνίδι, μετατρέποντας το 8-10 (18΄) και το 10-11 (21’) σε 16-11 (33’) και 21-13 (43’) με σερί 6-0 και επιμέρους σκορ 13-3!

Αύριο στις 10:00 θα διεξαχθεί το Respect Your Talent Programme, στο οποίο από ελληνικής πλευράς θα συμμετέχουν οι Kοτσιώνης, Δικαιούλιας, Παγιάτης και Παπάζογλου που αναδείχθηκαν από τους διοργανωτές MVP κατά σειρά στα τέσσερα ματς του ομίλου.

Όλοι πλέον στην Εθνική ομάδα στρέφουν την προσοχή τους στον ημιτελικό του Σαββάτου (20:00) απέναντι στη Ρουμανία που θα κρίνει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ- ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ 29-16
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-5, 7-8, 9-10, 12-11, 14-11 (ημχ.), 16-12, 19-12, 22-14, 25-14, 27-16, 29-16
ΕΛΛΑΔΑ (Γεωργιάδης): Στεφανίτσης 5, Σίνα, Παγιάτης 1, Παπαγιάννης 4, Τζωρτζίνης, Παπάζογλου 6, Δικαιούλιας 4, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 2, Κυριακίδης, Αναστασίου 2, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 1, Γερουλάνος 1, Μπατής 1, Ασλής
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Κάισεν): Νέουμπεργκ, Χότζιτς 1, Γκέργκεν, Τριρβέλερ 3, Σέινς 3, Κρέμερ 3, Στέφεν 1, Σ. Μάιερς, Πέτερς 2, Βένερ, Κόλερ, Κ. Μέιερς, Φίλιπαρτ, Μπρίτνερ 1, Γιούνγκ 2
Διαιτητές: Γιερλέτσκι- Λάμπουν (Πολωνία), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/1-3/4

Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
Όμιλοι- Βαθμολογίες

Α’ όμιλος
1. Ελλάδα 8
2. Ισραήλ 4
—————
3. Λιθουανία 2
4. Λουξεμβούργο 2
5. Μεγάλη Βρετανία 2

Β’ όμιλος
1. Ελβετία 8
2. Ρουμανία 6
3. Ουκρανία 3
—————-
4. Βόρεια Μακεδονία 3
5. Κόσσοβο 0

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Σάββατο 16 Ιουλίου
Ισραήλ- Λουξεμβούργο 32-26
Ελλάδα – Μ. Βρετανία 37-26
Βόρεια Μακεδονία- Ουκρανία 23-23
Ρουμανία- Κόσσοβο 39-26

Κυριακή 17 Ιουλίου
Λουξεμβούργο- Λιθουανία 22-26
Μεγάλη Βρετανία- Ισραήλ 21-33
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51

Δευτέρα 18 Ιουλίου
Λιθουανία – Ελλάδα 28-35
Λουξεμβούργο- Μεγάλη Βρετανία 27-21
Ελβετία- Ρουμανία 33-27
Ουκρανία- Κόσσοβο 36-22

Τρίτη 19 Ιουλίου (ρεπό)

Τετάρτη 20 Ιουλίου
Ελβετία- Κόσσοβο 39-16
Ρουμανία- Βόρεια Μακεδονία 31-21
Λιθουανία- Μεγάλη Βρετανία 24-31
Ελλάδα – Ισραήλ 27-19

Πέμπτη 21 Ιουλίου
Ρουμανία- Ουκρανία 33-25
Βόρεια Μακεδονία- Ελβετία 14-31
Ελλάδα – Λουξεμβούργο 29-16
19:00 Ισραήλ- Λιθουανία

Παρασκευή 22 Ιουλίου (ρεπό)
Respect Your Talent Programme

Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00 Θέσεις 9-10 (5Α-5Β)
12:30 Θέσεις 5-8 (3Α-4Β)
15:00 Θέσεις 5-8 (4Α-3Β)
17:30 1ος ημιτελικός: Ισραήλ- Ελβετία
20:00 2ος ημιτελικός: Ελλάδα- Ρουμανία

Κυριακή 24 Ιουλίου
10:30 Θέσεις 7-8
13:00 Θέσεις 5-6
15:30 Μικρός Τελικός
18:00 Μεγάλος Τελικός
*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (ehftv.com)

Σχολιάστε

Γράψτε ένα σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Περισσότερα στη κατηγορία ΧΑΝΤΜΠΟΛ